Biatlon

Biatlon, kayaklı koşu ile tüfekli atsın biraraya getirildiği bir kış sporudur. Sporun 18. yüzyıl İskandinavyası’na dayanan askeri kökenleri vardır: Askerlerin, uzun Norveç ve İsveç sınırı arasında devriye gezerken iyi nişan almaları ve hızlı kayabilmeleri gerekiyordu. Bireysel, sprint, takım (relay), takip (pursuit) ve toplu çıkış (mass start) etkinlikleri vardır. Tümü engebeli parkurlardaki turlarda, yarışmayı ve atış mesafesindeki hedeflere ateş etmeyi içerir. Biatlon erkeklerde 1960, kadınlardaysa 1992’de Olimpiyat sporu olarak kabul edildi. Ayrıca, ilki 1958’te Avusturya’da düzenlenen bir Dünya şampiyonası ve bir de Dünya Kupası etkinliği var. Kayaklar, kayakçının boyundan en az 4 cm kısa olmalıdır ve batonların boyu biatloncunun boyunu geçmemelidir. Giderek yaygınlaşan yaz biatlonunda, kayağın yerini kros koşuları alır.

Yarışmacı Profili:

Biatloncular için önemli olan iki ana özellik nişancılık ve kardiyovasküler uygunluktur. Ayrıca, kayarken hızlanmak için gösterilen çabadan, soğukkanlı ateş etme duruşuna geçebilmek iyi bir konsantrasyon gerekir.

Yarış:

Başlangıçlarını genellikle belirlenmiş zaman aralıklarıyla yapan yarışmacılar, “skating” stili ile kayar ve zamana karşı yarışırken hedefleri vurmak için dururlar. Ateş ederken, ayakta durmak ya da yüzükoyun eğilmek tercih edilir. Bir hedefi kaçırmak cezalandırılır (aşağıda). Yarış mesafesi ve hedeflerin sayısı etkinliğe bağlıdır.

Hedefler: Siyah renkteki elektronik hedefler vuruldukları zaman otomatik olarak beyaza döner. Bu çok küçük hedeflerin ayakta ateş edilenleri 11.5 cm, yüzükoyun ateş edilenleriyse 4.5 cm genişliğindedir.

Kayaklar: Kayaklar, kayakçının boyundan en fazla 4 cm kısa olmalıdır ve batonların boyu biatloncunun boyunu geçmemelidir.

Sprint Ve Bayrak Yarışlar

Erkeklerde 20, kadınlarda 15 km olan ana etkinlik bireyseldir ve dört ateş etme evresi içerir. Erkeklerde 10 km olan sprint kadınlarda 7.5 km’dir ve iki atış evresinden oluşur. Bayrak yarışlardaysa, dört biatloncunun her biri 6-7.5 km kayar ve iki kez ateş eder. Takipteyse 10- 2,5 km’den oluşan bir parkurda dört ateş etme evresi için durulur.

Poligon:

Poligon, başlangıç/bitiş çizgisinin yanına yerleştirilmiştir. Sıradan bir atış uzaklığı sağdan sola doğru numaralandırılmış 30 kulvardan oluşur. Sol taraf ayakta durarak, sağ tarafsa yüzükoyun atış yapmak üzere iki ayrı alan bulunabilir.

Atış Takımı

Her bir yarışmacı sırtında 3,5 kg ağırlığında bir tüfek taşır. Bu tüfeklerin 5.6 mm’lik cephaneleri elle doldurulabilir ya da 5 mermilik şarjörleri vardır.

Hedef Dışı

Ateş etmeye başlamadan önce yarışçılar tamamen durmalı ve iki batonu birden bırakmalıdır. Kalp atışlarını düzenlemek için, ateş etme alanına gelmeden hemen önce yavaşlayabilirler, buda başarıyı etkiler. Bir hedef kaçırılması halinde ceza puanı verilir. Bireysel etkinliklerde kaçırılan her hedef için bir dakikalık ceza süresi eklenir. Diğer etkinliklerdeyse, yarışmacılar kaçırdıkları her hedef için 150 m boyunca kaymak zorunda kalır. Seçkin atletler için bu, toplam yarış zamanının üstüne 30 saniye eklenmesi demektir.

 

Not: Hakemlik ve Antrenörlük Kursları ile Güncel Haberler İçin Aşağıdaki Linki Tıklayınız.

Türkiye Kayak Federasyonu