Sportif Tırmanış

GENEL KURALLAR
BRANŞLAR:
Uluslararası Tırmanış Yarışmaları aşağıdaki Branşları içerir:
Lider: Tırmanışlar (“Rotalar”) yarışmacının tırmanış sırasında emniyet noktalarına bağlanması ile tırmanılır (“Lider” branşında). Rota hattındaki ilerleyişi yarışmacının sıralamasını belirler.
Kısa Kaya: Kısa tırmanışlar (“Kısa Kayalar”) ipsiz ancak emniyet için zeminde düşüş minderleri ile denenir. Tamamlanan kısa kaya sayısı bir yarışmacının sıralamasını belirler.
Hız: Tırmanışlar sabit bir ip ile denenir (“Üstten Emniyetli” tırmanışta). Rotayı tamamlama süresi bir yarışmacının sıralamasını belirler.

GÜVENLİK
Sorumluluklar
Yarışma organizatörü, Yarışma Alanında ve alanın halka açık bölgesinde ve yarışmanın düzenlenmesiyle ilgili tüm faaliyetlerle alakalı olarak emniyeti sağlamakla sorumlu olacaktır. Her bir yarışmacı, ekipmanlardan ve denemeleri sırasında giymeyi düşündükleri kıyafetlerden tamamen sorumlu olarak değerlendirilecektir.

YARIŞMA ALANI

Genel Yarışma Alanı şunları içerir:i. Herhangi bir İzolasyon Alanı/Isınma Alanı;
ii. Herhangi Bir Geçiş Alanı/Alanları
iii. Herhangi bir Çağırma Alanı/Alanları; ve
iv. Bir veya daha fazla Yarışma Alanı.
Bunların hepsi, halka açık alanlardan sınırlarla işaretlenerek ayrılacaktır.

Yarışma Alanı, tırmanma duvarları, tırmanma alanlarının hemen önündeki ve yanındaki alan ve video kayıt veya video oynatma için gereken ek alanlar gibi, yarışmanın güvenli ve adil bir şekilde yürütülmesi için özellikle belirlenen diğer alanları içerir.

Normalde İzolasyon Alanı/Isınma Alanı kapısının hemen dışındaki alan olmak üzere sadece özellikle belirtilen alanlarda sigara içilmesine izin verilecektir, Çağırma Alanı veya Yarışma Alanının içinde veya yakınında sigara içilmesine izin verilmeyecektir. Belirlenen sigara içme alanları geçerli İzolasyon Alanı kuralları uyarınca İzolasyon Alanının bir parçası olarak değerlendirilecektir.
Jüri Başkanı söz konusu ekipmana izin vermediği sürece hiçbir yarışmacı veya Takım Yetkilisi, Yarışma Alanındayken herhangi bir elektronik haberleşme ekipmanı taşımayacak veya kullanmayacaktır.

SÜRE TUTMA

Her yarışmacının tırmanma süresi, başlama sinyali ile yarışmacının denemenin tamamlanması arasındaki süre olacaktır. Yarışmacının denemelerini bu kurallara göre tamamladığı durumlarda geçerli bir süre kaydedilecektir.
Tırmanma süresi aşağıdakilerden ikisi kullanılarak ölçülür:
i. IFSC tarafından onaylanmış bir Mekanik-Elektrikli Süre Tutma sistemi, ve
ii. Manüel Süre Tutma(elle süre tutma).
Not. Bir Turun bir Mekanik-Elektrikli Süre Tutma sistemi kullanılarak başlaması ancak tamamlanamaması halinde, turun sonuçları, Manüel Süre Tutma sistemi kullanılarak kaydedilen sürelere göre hesaplanacaktır. Manüel Süre Tutma sonuçları, Mekanik-Elektrikli Süre Tutma sisteminin giderilemeyen bir arızası olduğunda yedek olması dışında başka bir amaçla kullanılır.

Puanlama:

Yarışmacılar her rotada şu şekilde puanlanacaktır:

  • Rotayı başarıyla tamamlayan yarışmacılar, “TOP” şeklinde belirtilerek puanlanacaktır;
  • Düşen veya rotadaki denemesi sonlandırılan yarışmacılarla ilgili olarak, rota hattında tuttukları veya kullandıkları son tutamak, belirtildiği şekilde yarışmacının puanını belirleyecektir.

Daha fazla bilgi için müsabaka yönergeleri okunmalıdır.

 

Not: Hakemlik ve Antrenörlük Kursları ile Güncel Haberler İçin Aşağıdaki Linki Tıklayınız.

Türkiye Dağcılık Federasyonu