Kısa Mesafe Sürat Pateni

Kısa pistte hız pateni yaparken, sporcular zamana karşı değil, birbirlerine karşı yarışıyorlar. Bu yarış için gerekli olan strateji, cesaret ve beceri unsurlarını tanıtır.

 

KUZEY AMERİKAN ORJİNİ: Kısa pist (veya iç mekan) sürat pateni ilk olarak Kanada’da başladı. 1905/06 da Amerika Birleşik Devletleri’nde oval bir pistte toplu başlangıçlı ​​müsabakalar yapıldı. 400 metre uzunluğundaki pistlerin az olması, birçok Kuzey Amerikalı patencinin bu buz pistlerinde çalışmasına neden oldu. Daha küçük bir pist üzerinde pratik yapmak, daha kısa bir pistte kazanmak için daha farklı dönüşler ve daha kısa pistler gibi yeni zorluklar getirmiştir. Zamanla Kuzey Amerika ülkeleri her yıl birbirleriyle rekabet etmeye başladı. Sporun popülaritesinin artması, kısmen “paket” bir yarış tarzı sunan Kuzey Amerika yarış kuralları sayesinde oldu. Bundan yararlanarak, Uluslararası Paten Birliği’nin (ISU) izniyle 1932 Lake Placid Games organizatörleri, programın sürat pateni etkinlikleri için bu kurallara uymayı kabul etti.

ULUSLARARASI TANINMA:

İngiltere, Avustralya, Belçika, Fransa ve Japonya gibi ülkeler, Uluslararası Paten Birliği tarafından kabul edilmeden önce uluslararası açık yarışmalara katıldıkları için bu sporun gelişiminde büyük katkı yapmışlardır. 1967’de ISU Kısa Süreli Sürat Pateni’ni resmi bir spor ilan etti ancak 1976 yılına kadar uluslararası dünya çapındaki yarışmalar yapılmadı. Bu süre zarfında ülkeler kendi aralarında rekabet etmeye devam etti.

OLİMPİK TARİH:

1988’de Calgary’deki Oyunlar’da iki bireysel ve iki yedek oyuncuyla bir gösteri sporu yaptıktan sonra 1992’de Albertville’deki Olimpiyat programının bir parçası olmuştur. Müsabakalar erkek ve kadın olarak ayrı ayrı yapılır. Torino’daki 2006 Olimpiyat Oyunları’ndan bu yana, bu müsabakalar programı sekiz farklı şekilde yapılır.Kısa mesafe sürat pateni, pistlerde hızlı yarışları izlemek için heyecanlanan halk arasında hızla popüler oldu. Patencilerin çarpışmaları ve düşmeleri kaçınılmaz olduğu için birbirlerine çok yakın yarışırlar, bu nedenle sürat pateni ovalinin duvarları koruyucularla doludur.

Patenler:  Tabandaki bıçakların uzunluğu 36-46 cm arasında değişir ve profesyonel Hız Patencileri için özel olarak üretilmiştir. Ayrıca bu bıçaklar dönmeye yardımcı olmak için bir eğri ile tasarlanmıştır.

Oyun Kuralları:

  1. Olimpik Sürat Pateni’nde, yarışlar 400 metrelik oval bir pistte yapılırken. Kısa Yolda, 111 metrelik bir devrede yarışılır.
  2. Yarışlar, ayakta duran hakemin tabancayı ateşlemesiyle başlar.
  3. Bir sporcu çok erken çıkış yaparsa, buna “yanlış başlangıç” olarak bilinir ve uyarı verilir. Birden fazla yanlış başlangıç yapılırsa bir sporcuyu diskalifiye olma riskine sokar.
  4. İki sporcu bir köşede bir araya gelirse, iç şeritteki yarışçı, dış şeritteki rakiplere hak vermelidir. Bu düzenlemeye uymamak veya herhangi bir şekilde bir rakibi engellemek diskalifiye ile sonuçlanacaktır.
  5. Yarışın yapısına bağlı olarak, aşağı düşen bir sporcunun yarışı tekrar yapma seçeneği olabilir.Patencilerin bitiş çizgisine yaklaşırken şeritleri hareket ettirmelerine izin verilmemektedir.
  6. Bazı yarışlarda, bir patenci, esasen yerine geçen bir “bayrak oyuncusu” diyebilir. Bir bayrak oyuncusu aranmadan önce, yarışa başlayan sporcu en az bir tur atmış olmalıdır.

 

Not: Hakemlik ve Antrenörlük Kursları ile Güncel Haberler İçin Aşağıdaki Linki Tıklayınız.

Türkiye Buz Pateni Federasyonu