Curling

 

SHEET (OYUN ALANI):

Curling oyun alanına sheet (şiit) denir. Buz sheetinin uzunluğu arka kenarlıkların iç tarafından diğerine 45.720 metredir (150 ft.). Genişliği kenarlıkların iç tarafından diğerine maksimum 5 metredir (16 ft. 5 inç).

 

  Curling Oyun Alanı 

 

TAŞLAR
Curling taşı dairesel bir şekilde olup, çevresi 91.44 cm’den daha büyük, yüksekliği 11.43 cm’den daha az ve ağırlığı kulp (handle) ve civatası da dahil olmak üzere 19.96 kg’den daha ağır ve 17.24 kg’den daha hafif olmamalıdır.

Curling Taşı 

SÜPÜRME
Süpürme hareketi herhangi bir yöne olabilir, (taşın tüm genişliğini kapsamak zorunda değildir) hareket eden bir taşın önünde birikinti bırakmamalıdır ve taşın iki tarafında bitmelidir.

Curling Süpürgesi

CURLING AYAKKABISI:

Curling oyuncuları bu oyun için özel hazırlanarak yapılmış ayakkabıları giyerler. Ayakkabının tekinin tabanında Slider (kaydırıcı) denilen pürüzsüz bir hat vardır. Bu sayede atışını yapan sporcu kayarak ilerleyebilir. Diğer ayakkabıda ise gripper (tutucu) denilen bir hat bulunmaktadır.

TAKIMLAR:

Bir takım dört oyuncudan oluşmaktadır. Her oyuncu, rakibiyle dönüşümlü olarak, her “oyunda (endde)” art arda iki taş atar. Bir takım, atış sırasını ve “kaptan (skip)” ile “yardımcı kaptan (vice-skip)” pozisyonlarını oyun başlamadan önce bildirir ve bu atış sırasını ve pozisyonları belirtilen durum dışında aynen devam ettirir.

OYUNLARIN UZUNLUĞU
10 end olarak planlanan müsabakalarda, grup aşamasında en az 6 end, play-off aşamasında ise en az 8 end tamamlanmalıdır. 8 end olarak planlanan müsabakalarda, en az 6 end tamamlanmalıdır.

OYUNLARIN SÜRESİ
Her takıma 10 endlik bir oyun için 38 dakika, 8 endlik bir oyun için 30 dakika düşünme süresi verilir.

TAKIM MOLALARI / TEKNİK MOLALAR (TIME OUTS)
Bir oyun boyunca ve her Ekstra-Endde takımların birer adet 60 saniyelik Takım Molası hakkı vardır. Molaları sadece oyun içindeki kaptanlar alabilir. Oluşan herhangi bir sakatlık durumlarında, buzun ya da taşın yapısında bir problem olduğunda ve ölçümler esnasında ;Teknik Mola alınır.

Atış: Atıcı, kaptanın belirttiği doğrultuda takozdan çıkış yapar ve hog çizgisine gelmede taşı elinden çıkarması gerekmektedir.

 

 

Not: Hakemlik ve Antrenörlük Kursları ile Güncel Haberler İçin Aşağıdaki Linki Tıklayınız.

Türkiye Curling Federasyonu