Buz Hokeyi

 

Buz Hokeyi adından da anlaşılacağı gibi buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur.Buz hokeyi ülkemizde de yaygın şekilde  Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski (pakı) kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar. Aslen bir takımda 20’den fazla oyuncu vardır. Bir oyuncu kuralları ihlal ederse hakem ceza olarak takımı bir süreliğine 5 kişiyle oynatır. 26×56 mt. genişlikte bir alanda oynanır. 15 ya da 20 dakikalık üç devreden oluşur.Buz hokeyi konusunda KanadaRusyaİsveçFinlandiyaÇek CumhuriyetiAmerika Birleşik Devletleri ve Slovakya önde gelen ülkelerdir.

Oyun Alanı :

Buz hokeyinin oynandığı 61 metre uzunluğundaki ve 30 metre genişliğindeki dikdörtgen sahaya ‘’hockey rink’’ denir. Oyun alanında, alanı iki eşit parçaya bölen kırmızı bir orta çizgi ve üç eşit parçaya bölen iki mavi çizgi, bir orta yuvarlak ve her iki yarı alanda ikişer başlama yuvarlağı çizilidir. İki mavi çizgi arasındaki alan tarafsız bölge, kaleyle önündeki mavi çizgi arasındaki alan savunma bölgesi, öbür mavi çizgiyle rakip kale arasındaki alan da saldırı bölgesi olarak adlandırılır.

Buz Hokeyi Oyun Alanı Ölçüleri
                                                                   Buz Hokeyi Oyun Alanı Ölçüleri
Buz Hokeyi Oyun Alanı
                                                                                Buz Hokeyi Oyun Alanı

Oyuncu Sayısı :

Oyunda her iki takım da biri kaleci olmak üzere 6’şar oyuncudan oluşur. Takımlar bir kaleci, iki savunma oyuncusu ve üç ileri alan oyuncusu düzeninde oynar. Çok hızlı tempolu ve aşırı yorucu bir oyun olduğu için her birkaç dakikada bir oyuncu değiştirilir. Oyuncu değişimi oyun durdurulmadan yapılır. Bir oyuncunun buz üzerinde iki dakikadan fazla kaldığı pek görülmez. Oyuncular özel patenler, kalın eldivenler, yastıklarla beslenmiş koruyucu özel formalar giyer ve koruyucu başlık takarlar.

Buz Hokeyi Oyuncu Görsel
                 Buz Hokeyi Oyuncu Görseli

 

 

 

Buz Hokeyi Sopası ve Pak :

Hokey sopası tahta, yada fiberden yapılabilir. Boyu 1,35 metre’den ve alt uç kısmındaki kıvrık kısmın boyu da 32 santimet­reden fazla olamaz, hokey sopasının alt uç kısmındaki bu kıvrık kısım özel bantlarla pak’ı daha iyi tutması ve iyi vuruşlar yapabilmesi için bantlanır. Paklar ise genellikle sıkıştırılmış siyah kauçuktan yapılan ve yaklaşık 160 gram ağırlığında bir disktir. 2.2 cm yüksekliğinde ve 7,5 cm çapında olan bu disk, bazen güçlü şutlar atıldığında saatte 100 ile 150 km aşan hızlara ulaştığı bilinmektedir. Pak koruyucu malzemesiz oyuncunun bir yerine geldiğinde çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
O yüzden Buz Hokeyi sporu koruyucu malzemesiz yapılmamalıdır.

Buz Hokeyi Pakı
                                                                                    Buz Hokeyi Pakı
Buz Hokeyi Sopası
                                                                                       Buz Hokeyi Sopası

 

Gol Yapma Yöntemi :

İleri alan oyuncuları diski rakip kaleye götürürken atak bölgesine girişte diski süren oyuncu en önde, disk de onun önünde olmalıdır. Gol olması için kaleye giren diske sopayla vurmuş olmak gerekir. Pak her yerde ve her zaman tekmelenebilir ancak tekmelenerek gol atılamaz. Eğer bir hücum oyuncusunun tekmelediği pak, başka bir oyuncuya veya sopasına, kaleci ya da hakemlere çarparak kaleye girerse gol olmaz.

Buz hokeyi ‘offside’ bir oyundur

Öte yandan buz hokeyinde de futboldaki offside kuralının bir benzeri vardır. Hücum eden takımın oyuncuları paktan önce hücum sahasına giremezler.

Pak kale sahasının içinde değilse, hiçbir hücum oyuncusu kale sahasının içinde veya kale sahası çizgisi üzerinde duramaz veya sopasını bu sahanın içine sokamaz. Eğer, bu durumlardan biri varsa, pakın kaleye girmesi ile gol olmaz ve oyuna tarafsız sahada, bu kuralı ihlal eden takımın hücum sahasına en yakın başlama noktalarından birinde başlanır.

BUZ HOKEYİ SOPASI ve PAK- Hokey sopası tahta, yada fiberden yapılabilir.
Boyu 1,35 metre’den ve alt uç kısmındaki kıvrık kısmın boyu da 32 santimet­reden fazla olamaz,
hokey sopasının alt uç kısmındaki bu kıvrık kısım özel bantlarla pak’ı daha iyi tutması ve iyi vuruşlar yapabilmesi için bantlanır. Paklar ise genellikle sıkıştırılmış siyah kauçuktan yapılan ve yaklaşık 160 gram ağırlığında bir disktir. 2.2 cm yüksekliğinde ve 7,5 cm çapında olan bu disk, bazen güçlü şutlar atıldığında saatte 100 ila 150 km aşan hızlara ulaştığı bilinmektedir. Pak koruyucu malzemesiz oyuncunun bir yerine geldiginde çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. O yüzden Buz Hokeyi sporu koruyucu malzemesiz yapılmamalıdır.

Hakemler ve cezalar :


Normal bir hockey maçında 2 ile 4 arasında hakem olur. Ancak günümüzde en yaygın olanı iki yan ve bir orta hakem sistemidir. Offside ve faullere karar verecek iki yan hakem vardır. Orta hakem ise gol ve cezalara karar verir. Sopaların omuzdan yüksekte tutulması, sopayla rakibi engelleme, kasıtlı sertlikler, diskin üzerine yatmak gibi pek çok hareket kurallara aykırıdır. Kuralların çiğnenmesi cezalandırılır. En yaygın ceza, oyuncunun ceza kulübesine gönderilerek oyundan bir süre uzaklaştırılmasıdır. Küçük cezalar (minor penalty) iki dakika kadar sürer. Büyük cezalar (major penalty) hakemin takdirine göre 2 dakikadan fazla bir süre çıkarılmayı içerir. Küçük cezalara neden olan hareketler arasında tripping (sopa veya pateniyle çelme), elbowing (dirsekleme), roughing (itme), high-sticking (sopayı omuzdan yükseğe kaldırmak), delay of the game (zaman geçirmek), too many players on the ice (oyundan çıkan daha sahadayken, yerine girenin topa dokunması), boarding (rakibe vurmak), illegal equipment (ekipman hatası), hooking (sopasını kanca gibi kullanıp rakibi durdurmak) en yaygın görülenleri.

Rakibi yaralamak 5 dakika büyük cezaya neden olabilir.

Özellikle açık şekilde gole giden oyuncuya yapılan fauller de penaltı atışı cezası verilir. Bu tür kural çiğnemelerinde mavi çizgiden atılan serbest vuruş penaltı sayılır. Ama genellikle en ağır ceza, kural çiğneyen oyuncunun iki ya da beş dakika süreyle oyun dışına çıkarılması ve takımın oyunu eksik oyuncuyla sürdürmesidir. Yumruklaşma başlatan herhangi bir oyuncuya maç cezası verilir. Yumruk yiyen ve karşılık veren ya da vermeye kalkan oyuncuya bir küçük ceza verilir. Ancak, karşılık vermeyi sürdürürse, hakemin takdirine göre, çift küçük, büyük ya da maç cezası verilebilir.

 

Not: Hakemlik ve Antrenörlük Kursları ile Güncel Haberler İçin Aşağıdaki Linki Tıklayınız.

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu