Para-Futbol (5) Kişilik

İlk ulusal Futbol -5 kişilik – Şampiyonası 1986 yılında İspanya’da gerçekleşti.  Bu zamandan beri tüm dünyaya hızla yayıldı ve ilk çıkışını 2004 Atina Paralimpik Oyunlar’da yaptı. 2009’da 30’dan fazla ülkede sporcular tarafından oynanmaktadır.

TANIM VE KURALLAR

Profesyonellerin gösterdiği kadar oynanması kolay bir oyun değildir.  Bir de buna oyuncuların topu, rakibi ve kaleyi  görmediği gerçeğini ekleyin olağanüstü heyecanlı bir oyundur. Futbol (5 kişilik) görme engelli sporculara yönelik bir oyundur, kalecinin gözleri (one sighted) görebilir.
Her takımda 5 oyuncu vardır ve her oyun 50 dakika sürer. Kurallar, birkaç küçük modifikasyonla  birlikte engelsiz futboluyla aynıdır, top hareket ettiğinde ses çıkarır (zilli top), kaleci görme yetisi olan bir kişi olabilir ve oyun sırasında yönlendirme yapabilir, takımın kalanı adiliyet sağlamak için göz bandı takar, takımda 11 kişi yerine 5 kişi vardır, saha ölçüleri daha küçüktür ve ofsayt kuralı yoktur.  Oyun 25’er dakikalık 2 yarıdan oluşur.
Uluslararası Körler Spor Federasyonunun (IBSA) Futbol Alt Komitesi idari organdır, Uluslararası Futbol Federasyonu’nun (FIFA) modifiye ettiği kuralları takip eder.

 

 

NOT: HAKEMLİK VE ANTRENÖRLÜK KURSLARI İLE GÜNCEL HABERLER İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi